5
(3)

برد اینورتر تلویزیون

برد اینورتر یکی از برد‌های موجود در تلویزیون است که اگر بخواهیم به طور کلی وظیفه آن را ذکر کنیم، می‌گوییم افزایش ولتاژ برای روشن کردن بک لایت تلویزیون را بر عهده دارد. شاید برایتان پیش آمده باشد که تصویر دستگاهتان به یکباره سیاه شود اما صدای تلویزیون همچنان در حال پخش باشد.

در این حالت ممکن است ایراد از برق رسانی برد اینورتر تلویزیون باشد که خیلی نگران کننده نیست. حال در ادامه با نحوه عملکرد این برد در تلویزیون بیشتر آشنا خواهید شد.

برد اینورتر رابط بین برد پاور و بک لایت است بدین صورت که این برد ولتاژ ورودی را از برد پاور ( تغذیه ) دریافت کرده و به بک لایت صفحه نمایش انتقال می‌دهد. اگر این برد ایرادی داشته باشد بک لایت کارایی خود را از دست داده است و تلویزیون نوری ندارد.

تلویزیون‌های جدید اعم از سامسونگ، سام، TCL، ایکس‌ویژن و دوو و اسنوا و هاردستون و غیره دارای انواع برد هستند. بردهای داخل تلویزیون شامل برد مین، برد پاور ( تغذیه )، برد y و z (پلاسما)، برد تیکان و برد اینورتر است. در بیشتر موارد ایراد تلویزیون‌ها مربوط به یکی از این بردها است.

برد مین و پاور بیشتر از همه ایراد پیدا می‌کنند و در این میان برد اینورتر نیز وجود دارد در برخی از تلویزیون‌ها این برد بصورت جداگانه می‌باشد ولی در حال حاضر برد اینورتر با برد پاور یکی است. ما در این مطلب از کارسرویس می‌خواهیم چگونگی کارکرد برد اینورتر و ایراد معمولی که بر روی این قطعه ایجاد می‌شود را توضیح دهیم.

کارکرد برد اینورتر

کارکرد برد اینورتر

نحوه‌ی کارکرد برد اینورتر تلویزیون بدین گونه است که یک ولتاژ وارد نوسان ساز می‌شود نوسان ساز به مقدار لازم ولتاژ اینورتر را تولید می‌کند و بوسیله‌ی دیودها یا خازن‌ها صاف می‌کند و توسط مقاومت برای تثبیت ولتاژ خروجی اعمال می‌شود.

خروجی بر نوع دستگاه متفاوت است بعضی از دستگاه‌ها IC مجدد تفکیک ولتاژ دارند. بعضی از اینورترها طراحی شده‌اند به شیوه‌ای که اگر مقاومت کم باشد اصلاحیه انجام شود و مدار اینورتر فرمان می‌گیرد که دیگر نوسان انجام نشود که در این قسمت اصلاحیه باید انجام شود که راه‌های گوناگونی دارد یکی از بهترین روش‌ها نرم افزار است.

تشخیص ایراد برد اینورتر

تشخیص ایراد برد اینورتر تلویزیون

 

سوالی که برای کاربران مطرح است این می‌باشد که علائم خرابی در این برد چیست و از کجا می‌توان تشخیص داد که مشکل از این بخش است. در جواب باید بگوییم در مواردی رایج که به محض روشن شدن دستگاه، تلویزیون خاموش می‌شود معمولا برد اینورتر ایراد دارد.

در این نوع ایراد بک لایت تلویزیون سالم بوده اما نوری ندارد زیرا ولتاژ برقی دریافت نمی‌کند و برد اینورتر تلویزیون نمی‌تواند برق مورد نیاز بک لایت را فراهم سازد. پس در نتیجه نوری نیست تا تصویر را به ما نشان دهد. در مورد بعدی در زمانی است که دستگاه صدا دارد اما تصویر ندارد که در این حالت باز هم امکان دارد مشکل از برد اینورتر تلویزیون باشد.

اگر ایراد به گونه‌ای باشد که آسیب جدی به برد وارد شده باشد قابل تعمیر نیست و شما ناگزیر به تعویض آن هستید. چرا که هرگونه نوسان برق که وارد برد مین می‌شود در ادامه به برد اینورتر می‌رسد اگر برد مین را خراب نکند به مرور به برد اینورتر آسیب رسانده و شما را وادار به تعمیر یا تعویض خواهد کرد.

بهترین راه جلوگیری از بروز ایراد در برد‌های موجود در تلویزیون این است که از محافظ برق استفاده کنید. محافظ برق حتی اگر همه نوسانات برق را مهار نکند قسمتی از آن را مهار می‌کند.  صرف هزینه برای خرید یک محافظ برق مناسب، بهتر از صرف هزینه برای تعمیر تلویزیون و یا تعویض قطعه تلویزیون است. چرا که تعمیر نیاز به زمان و هم هزینه بیشتری از خرید محافظ برق دارد.

تعویض یا تعمیر برد اینورتر تلویزیون

کارسرویس

تعمیر برد اینورتر بسیار کار پیچیده و فنی می‌باشد و در “کارسرویس” با تکنسین کارآزموده و مجرب قادر به تعمیر برد اینورتر تلویزیون است و در صورتی که این برد قابل تعمیر نباشد و توسط تکنسین ما تشخیص داده شود برد تعویض می‌شود. معمولا اگر برد اینورتر خراب شود به سرعت قطعات دیگر تلویزیون را درگیر کرده و هزینه‌ی تعمیر دستگاه افزایش پیدا می‌کند.

ما در مجموعه‌ی کارسرویس سعی بر کاهش هزینه‌ی مشتری داریم و تاجایی که بتوانیم در راه رضایت مشتری قدم بر می‌داریم و بر این اساس برای تضمین کار خود دستگاه تعمیری را تا 6 ماه ضمانت بی قید و شرط می‌کند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

لطفا نظر خود را ثیت کنید

متوسط نظرات 5 / 5. تعداد نظرات 3

نظری ثبت نشده

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *